Leave a comment

Comments 2

djslayn May 23 2007, 20:01:54 UTC
buy lots and lots of sapphron!! you can get it dirt cheap in india, but it sells more per oz than gold in the US!! it's a get-rich-quick scheme!!

Reply

afgncaap May 24 2007, 01:07:41 UTC
You'd think this would be a great idea, but it's actually expensive as hell here too. I saw it priced at 200 rupees per gram. 200 rupees is about $5, and there's about 28 grams per ounce. In the US, I think you can get it for about $40/ounce, i.e. less than a third of the price here. Mind you it was a touristy place I saw that price. I'll look elsewhere and buy some if I can; saffron rice is oh so yummy and it only takes a tiny tiny bit to add a lot of flavor!

That's not to say that I won't be buying other things here for extra cheap! Gotta beef up my electronic gadget and computer hardware collection!

Reply


Leave a comment

Up